Poznaj najlepsze uczelnie w stolicy. Warszawa to nie tylko UW!

Uniwersytet Warszawski dominuje nie tylko w warszawskich, ale i ogólnopolskich rankingach uczelni wyższych. Jedna dobrych szkół wyższych w Warszawie jest znacznie więcej. Poznaj kilka z nich!

Warszawa – gdzie studiować w stolicy?

Kilka warszawskich uczelni zawsze zajmuje wysokie lokaty w corocznych rankingach najlepszych miejsc do studiowania w Polsce. Wśród nich najczęściej wymienia się:

 

 1. Uniwersytet Warszawski (UW) – od lat niezmiennie zajmuje wysokie  miejsce na podium licznych zestawień, konkurując z równie prestiżowym UJ (Uniwersytet Jagielloński) z Krakowa. (więcej o UW: www.uw.edu.pl, UJ: www.uj.edu.pl)
 2. Uczelnia Łazarskiego – ta mokotowska uczelnia prywatna zyskuje wciąż nowych studentów. Wszystko dzięki kadrze nauczycielskiej wysokiej klasy i pokaźnym funduszom.(więcej o Uczelni Łazarskiego: www.lazarski.pl/)
 3. Politechnika Warszawska (PW) – zdecydowanie najlepsza uczelnia techniczna w Warszawie, jeśli nie w całej Polsce. Konkurować z nią może jedynie Wrocław oraz Kraków, gdzie mieszczą się Politechnika Wrocławska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. (więcej o PW:pwr.edu.pl/)
 4. Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) – prestiżowa uczelnia medyczna, na której studiuje coraz więcej studentów z zagranicy. Stale podnosi poziom nauczania.(więcej o WUM: www.wum.edu.pl)
 5. Szkoła Główna Handlowa (SGH) – kolebka przedsiębiorców, ekonomów i menedżerów. Liczba jej studentów rośnie z roku na rok mimo spadków demograficznych. (więcej o SGH: www.sgh.waw.pl)

Czym wyróżniają się najlepsze szkoły wyższe w Warszawie?

Wymienione szkoły wyższe są bardzo cenione ze względu na kilka zmiennych takich jak:

 

 • kadra nauczycieli akademickich (ilość habilitacji, liczba publikacji naukowych itp.)
 • liczba studentów
 • wyposażenie dydaktyczne
 • liczba studentów z zagranicy
 • współpraca z jednostkami naukowymi
 • prowadzone badania

 

Należy także pamiętać, że czołowe uczelnie w Warszawie zapewniają studentom szereg udogodnień. Przykładem jest Elektroniczna Legitymacja Studencka. Uniwersytet Warszawski czy SGH umożliwiają studentom używanie ELS jako Karty Miejskiej, Karty Płatniczej czy też Karty Bibliotecznej. Podobne rozwiązania stają się popularne już nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach takich jak Lublin, Wrocław, a także Gdynia i Toruń .Warunkiem jest ważność legitymacji, nalepka na ELS musi być aktualna. W tym celu, student musi udać się do sekretariatu studiów, gdzie bezpłatnie przedłuży ważność legitymacji i dostanie najnowszy hologram na legitymację. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ opinie na forum studentów potwierdzają, że im bliżej końca października lub marca, tym dłuższe są kolejki do dziekanatu.